OM HOCKEYETTANstorloggo
Hockeyettan är en intresseorganisation som bildades den 19 augusti 2012 av samtliga 56 division ett-klubbar i Sverige. Under säsongen 2011/2012 hade serierna över 700 000 åskådare runt om i Sverige. Föreningens avsikt är, att i samverkan med Svenska Ishockeyförbundet, Svenska Hockeyligan, HockeyAllsvenskan utveckla svensk ishockey i allmänhet och division ett i synnerhet.

 

STYRELSEN
Ronnie Glysing – Ordförande
ronnie@hockeyettan.com

Styrelseledamöter
Ove Marklund (Piteå) – Vice Ordförande, ekonomi
ove@hockeyettan.com

John Falck (Lindlöven) – Marknad- försäljning
john@hockeyettan.com

Johan Karlsson (Vita Hästen) – Marknad- försäljning
johan@hockeyettan.com

Magnus Holmvall (Sundsvall) – Sportgruppen
magnus@hockeyettan.com

Jonas Nilsson (Helsingborg) – Inköp, samarbetsavtal mm
jonas@hockeyettan.com

Nils Ekmark (Wings) – PR, reklam, mm
nils@hockeyettan.com

Styrelsesuppleanter
Peter Hällsås (Huddinge)
peter.hallsas@huddingehockey.com

Michael Lundmark (Östersund)
ordforande@ostersundik.com

Valberedningen
Krister Loftlin (Huddinge), ordförande,
Bertil Lindberg (Mörrum)
P-O Åberg (Teg)

 

REDAKTIONEN
Mikael Mjörnberg – Chefredaktör
mikael.mjornberg@hockeyettan.com

Johan Adamsson – Redaktör
johan.adamsson@hockeyettan.com

 

LOGOTYPERlitenpodd
Ladda ner Hockeyettans logotyp i flera olika högupplösta varianter här.
Logotyper